It's a myth that healthy food needs to be more expensive than unhealthy processed food. By purchasing in large bulk and custom packaging, it costs us about 30 cents to provide food for a healthy, balanced meal .
1 cup
Fresh produce
1/4 cup
Dried grains
1/4 cup
Dried beans
1 tbsp
Nuts
1 tbsp
Healthy Oil
=
667 Calories for 30 cents


Ingredients
Cost / Lb
Calories / Lb
Amount Per Meal
 
% Carbs
% Fats
% Protein
 
Calories Consumed per Meal
Cost/Meal (670 Calories)

Fruits and Vegetables
$ 0.12
200
1 cup
 
81 %
4 %
15 %
 
100
$ 0.06

Whole Grains
$ 0.44
1600
1/4 cup
 
80 %
8 %
12 %
 
200
$ 0.06

Beans
$ 0.60
2000
1/4 cup
 
72 %
3 %
25 %
 
250
$ 0.08

Peanuts / Almonds
$ 2.50
2600
1 Tbsp
 
15 %
71 %
14 %
 
81
$ 0.08

Healthy Oil
$ 1.00
4000
1 Tbsp
 
0 %
100 %
0 %
 
125
$ 0.03

Total
$ 0.36
931
 
 
57 %
27 %
15 %
 
756
$ 0.30




US Dept of Health & Human Services Guideline
 
45-65%
20-35%
10-35%